Stulejka

 
<< powrót

Stulejka to nadmiar skóry napletka i zwężenie otworu zasłaniającego żołądź prącia. Jest zwykle wynikiem wady wrodzonej, ale może także powstawać po stanach zapalnych napletka i żołędzi lub po trudno gojących się pęknięciach skóry - szczególnie u cukrzyków.
Obecność stulejki powoduje nawroty stanów zapalnych (gdyż zwężony pierścień napletka powoduje trudności z usuwaniem wydzieliny), może także powodować dyskomfort podczas stosunków płciowych (skrzywienie i skrócenie prącia podczas wzwodu, pękanie skóry, krwawienie z pękającego wędzidełka).

Leczenie stulejki jest operacyjne:

Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym Lignocainą, więc nie jest konieczne zostanie w szpitalu. Trwa około godziny i po założeniu opatrunku można wracać do domu. Ważne jest tylko, żeby kto inny prowadził samochód (ze względu na podany lek znieczulający). Pacjent czuje ukłucie w momencie wprowadzenia środka znieczulającego, potem w czasie zabiegu powinien czuć tylko dotyk, pociąganie, ale nie ból. W razie nawrotu bólu można donieczulić miejsce operowane.

Zakres operacji (czyli ilość zresekowanego napletka) ustalana jest indywidualnie w czasie wizyty konsultacyjnej. Ja osobiście preferuję niecałkowite obrzezanie, czyli, o ile to możliwe, pozostawiam część napletka na żołędzi (jest przykryta do połowy), a sam napletek ścinam pod kątem, w ten sposób jego brzeg jest równoległy do krawędzi żołędzi, a owalny otwór pozwala na łatwiejsze odwiedzenie napletka.Czasami wystarcza jedynie nacięcie krótkiego wędzidełka.

 

Wszystkie zdjęcia pochodzą z mojego archiwum i zostały wykorzystane za zgodą pacjentów.

kliknij aby powiększyć

Zwężony pierścień napletka


kliknij aby powiększyć

Prawie całkowite zarośnięcie otworu


kliknij aby powiększyć

Gruba żyła zmniejsza elastyczność skóry


kliknij aby powiększyć

Odprowadzony napletek zaraz po zabiegu


kliknij aby powiększyć

Cztery dni po zabiegu


Odwiedziło nas 376563 osób

Copyright © Maciej Szwedowski
projekt ORNAVI strony www

Gabinet Urologiczny
dr n. med. Maciej Szwedowski
Opole, ul. 11-go Listopada 6 (wyspa Pasieka)

Godziny przyjęć:
Poniedziałki, środy i piątki od 15.30 do 17.30

Rejestracja telefoniczna: 77 454 57 37
(zaznaczyć: rejestracja do MACIEJA Szwedowskiego)