Żylaki powrózka nasiennego

 
<< powrót
O chorobie:

Żylaki powrózka nasiennego (choroba występująca u mężczyzn) to poszerzenie żył widoczne na ścianie worka mosznowego najczęściej w pozycji pionowej. W około 85% przypadków występują po lewej stronie, rzadziej po prawej lub obustronnie. Jak wynika z badań są najczęstszą przyczyną zmniejszenia płodności u mężczyzn, gdyż powodują zmniejszenie ogólnej liczby plemników i wzrost ilości plemników nieprawidłowych.

Objawy i badania:

Żylaki rozpoznaje się badając pacjenta w pozycji stojącej. W rozpoznaniu pomaga parcie przez pacjenta podczas badania tłocznią brzuszną. W badaniu usg z głowicą dopplerowską widzimy cofanie się krwi w żylakach. Czasami pacjent skarży się na dolegliwości bólowe jądra po stronie z żylakami. Badania laboratoryjne mogą wykazać opisane wcześniej zmiany jakości nasienia.

U pacjentów z rozpoznanymi żylakami konieczne jest wykonanie usg nerek, gdyż zdarza się niekiedy, że żylaki tworzą się w wyniku ucisku żyły jądrowej przez guz nerki lub utrudnienia odpływu krwi z tej żyły przez znajdujący się w żyle nerkowej (po lewej stronie) lub w żyle głównej dolnej zakrzep lub czop nowotworowy.

Leczenie:

Leczenie żylaków jest operacyjne i polega na podwiązaniu i wycięciu odcinka żyły jądrowej. Skuteczność leczenia sięga 70-80%, zanik żylaków obserwuje się w przeciągu kilku tygodni. Zabiegi te wykonać można techniką laparoskopową

Odwiedziło nas 376554 osób

Copyright © Maciej Szwedowski
projekt ORNAVI strony www

Gabinet Urologiczny
dr n. med. Maciej Szwedowski
Opole, ul. 11-go Listopada 6 (wyspa Pasieka)

Godziny przyjęć:
Poniedziałki, środy i piątki od 15.30 do 17.30

Rejestracja telefoniczna: 77 454 57 37
(zaznaczyć: rejestracja do MACIEJA Szwedowskiego)