Czy wiesz że...

 
<< powrót
 • Prostata (inaczej stercz, gruczoł krokowy) należy do męskiego układu moczowo-płciowego. Położony jest w dnie miednicy, poniżej pęcherza moczowego i obejmuje początkowy odcinek cewki moczowej. Pełni rolę mięśnia (wspomaga oddawanie moczu i wytrysk nasienia, czyli ejakulację) i gruczołu (jego wydzielina jest składnikiem spermy).   Prawidłowy gruczoł krokowy u dorosłego mężczyzny ma kształt i wielkość dużego kasztana i waży około 20 gramów.
 • DRE to badanie palcem przez odbytnicę (inaczej badanie per rectum), w którym ocenia się wielkość gruczołu krokowego, jego spoistość, kształt i bolesność przy badaniu. Dzięki badaniu per rectum możemy z dużym prawdopodobieństwem różnicować łagodny rozrost gruczołu krokowego, nowotwór gruczołu i stopień jego zaawansowania, ostry stan zapalny gruczołu krokowego i ropnie w gruczole.
 • PSA to angielski skrót oznaczający swoisty antygen sterczowy. PSA jest substancją wytwarzaną przez komórki wyścielające przewody wyprowadzające gruczołów stercza. U mężczyzny w wieku około 60 lat jego stężenie w surowicy krwi nie powinno przekraczać 4 ng/ml. Stężenie PSA jest wysokie w przypadku zachorowania na raka gruczołu krokowego (dlatego jest ważnym markerem wykrywającym tę chorobę, wzrost jego stężenia świadczy o rozwoju się choroby, a spadek osiągnięty w wyniku leczenia  jest czynnikiem dobrze rokującym co do przeżycia pacjenta). Nieznaczny wzrost poziomu PSA obserwujemy także w zapaleniu gruczołu krokowego i w krótkim czasie po badaniu palcem przez odbytnicę (→DRE).
 • Badania naukowców brytyjskich wykazują, że wykonanie po 2 miesiącach powtórnego badania PSA u pacjentów, u których pierwszy wynik był podwyższony, pozwoliłoby na uniknięcie 17% niepotrzebnych (dających wynik negatywny) biopsji gruczołu krokowego.
  Komentarz:   Podwyższenie stężenia PSA jest charakterystyczne dla raka gruczołu krokowego. Może wystąpić jednak także w stanach zapalnych prostaty. Dlatego też przy podejrzeniu zapalenia uzasadnione jest powtórzenie oznaczenia stężenia PSA w surowicy krwi po dwóch miesiącach, a w tym czasie prowadzenie antybiotykoterapii.
 • Ryzyko wystąpienia zaburzeń wzwodu u mężczyzn jest większe u chorujących na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze.
 • Na V międzynarodowych konsultacjach dotyczących przerostu gruczołu krokowego zorganizowanych pod auspicjami WHO w Paryżu eksperci zarekomendowali wykonywanie testów pozwalających wykrywać raka prostaty (badanie palcem przez odbytnicę i poziom PSA) u wszystkich mężczyzn, którzy zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu z dolegliwościami ze strony dolnego odcinka dróg moczowych.
 • Badania naukowców amerykańskich z Uniwersytetu w Dallas wykazały, że im wyższy jest poziom PSA tym większe jest prawdopodobieństwo szybszego i nieprawidłowego rozrostu gruczołu krokowego. U mężczyzn z poziomem PSA 3,3 ng/ml wzrost objętości gruczołu krokowego był w ciągu 4 lat cztery razy szybszy niż u mężczyzn z poziomem PSA 1,3 ng/ml (u obu mężczyzn poziom PSA mieścił się w zakresie wartości prawidłowych, patrz →PSA).
 • Częstym powikłaniem po radykalnej prostatektomii (całkowitym chirurgicznym usunięciu gruczołu krokowego z powodu raka) jest nietrzymanie moczu. Samoistne wyleczenie tej komplikacji może trwać od roku do dwóch. Jednak, jak donosi czasopismo The Lancet, wczesne wprowadzenie i regularne prowadzenie fizjoterapii, czyli ćwiczeń mięśni dna miednicy może skrócić ten okres nawet do 3 miesięcy.
 • Według raportu Journal of Urology zaawansowany wiek, średniego lub dużego stopnia nasilenie objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego oraz przyjmowanie niektórych leków (na przykład przeciwnadciśnieniowych) zwiększa u pacjentów ryzyko ostrego zatrzymania moczu.
 • Ateńscy urolodzy w swym raporcie opublikowanym w czasopiśmie Urology sugerują, że zwiększone spożycie owoców może zmniejszyć u pacjentów ryzyko zachorowania na łagodny rozrost gruczołu krokowego. Z kolei spożywanie dużych ilości masła lub margaryny powoduje podniesienie ryzyka zachorowania na tą chorobę.
 • Według raportu Amerykańskiego Towarzystwa Epidemiologicznego późne ojcowstwo zwiększa u syna ryzyko zachorowania na raka gruczołu krokowego.
 • Kolka nerkowa - to objaw towarzyszący kamicy moczowej. Objawia się napadowym bólem w okolicy lędźwiowej, który może promieniować do kończyny dolnej lub jądra u mężczyzn a wargi sromowej u kobiet. Pacjent cierpiący na kolkę jest niespokojny, oprócz bólu mogą wystąpić u niego także nudności, wymioty, gorączka, krwiomocz.
 • Spodziectwo - to wada wrodzona członka powstająca w wyniku niekompletnego rozwoju przedniej części cewki moczowej. Objawia się ona istnieniem otworu w cewce moczowej na brzusznej stronie prącia - na odcinku od worka mosznowego do żołędzi. Wadę tą leczy się chirurgicznie.
 • Wierzchniactwo - to bardzo rzadka wada wrodzona występująca u obu płci (częściej u chłopców) objawiająca się umiejscowieniem ujścia cewki moczowej na grzbietowej części prącia - na odcinku od spojenia łonowego do żołędzi. Wadę tą leczy się chirurgicznie.
 • Wnętrostwo - to określenie niezstąpionych jąder. Częściej występuje u wcześniaków. Z operowaniem dziecka należy poczekać przynajmniej rok od urodzenia, gdyż w większości przypadków w ciągu tego okresu jądra samoistnie schodzą do worka mosznowego.
 • Stulejka (łac. phimosis) - to określenie zwężenia lub zarośnięcia otworu napletka, uniemożliwiające zsunięcie skóry napletka z żołędzi. Jest normalną rzeczą we wczesnym dzieciństwie, zrosty napletka z żołędzią oddzielają się samoistnie w 1-2 roku życia. U starszych i dorosłych występuje najczęściej przy niedostatecznej higienie i przewlekłych stanach zapalnych, może powodować takie powikłania jak: zapalenie żołędzi, napletka, załupek i raka prącia. Przy niewielkiej stulejce wystarczą zabiegi higieniczne, ciaśniejsze zwężenie wymaga leczenia chirurgicznego (obrzezania).
 • Załupek - to niemożność sprowadzenia na żołędź prącia odprowadzonej wcześniej skóry napletka. Może spowodować silny ból, pieczenie, odczyn zapalny. Powikłaniem tego schorzenia może być zakażenie i niedokrwienie żołędzi. Załupek należy spróbować odprowadzić (najlepiej, gdy zrobi to lekarz) wciskając kciukami żołądź w otwór napletka, naciągając jednocześnie skórę palcem II i III. Gdy ręczne sprowadzenie napletka nie powiedzie się, należy bez zwłoki przeprowadzić grzbietowe nacięcie lub obrzezanie w znieczuleniu miejscowym.
 • Priapizm (ciągotka) to zaburzenie polegające na nieprawidłowo długotrwałym wzwodzie prącia bez podłoża seksualnego. Od zwykłego wzwodu różni się tym, że sztywność dotyczy ciał jamistych prącia, znajdujących się po bokach, nie występuje zaś w ciele gąbczastym, znajdującym się pośrodku na dolnej stronie i na żołędzi. Wzwód jest bolesny, towarzyszą mu trudności z oddawaniem moczu i gorączka. Może wystąpić w każdym wieku, nie leczony może trwać kilka dni, a nawet tygodni i może spowodować impotencję. Możliwymi przyczynami jego występowania są: zażywanie niektórych leków, niedokrwistość sierpowata, choroby nowotworowe (białaczki), urazy. Leczenie powinno być podjęte przez lekarza jak najszybciej.
 • Żylaki powrózka nasiennego  - są to rozszerzenia i zwiększenie liczby żył wyczuwalne u góry worka mosznowego najczęściej po lewej stronie (ok.95% Przypadków). Wymagają dokładniejszej diagnostyki (np. usg nerek). Żylaki leczy się zabiegowo (operacja, laparoskopia).
 • Ostre, jednostronne -prawostronne lub lewostronne bóle w okolicy lędźwiowej (kolki) dają najczęściej: kamień blokujący nerkę, kamień blokujący moczowód, zwężenie podmiedniczkowe moczowodu.
 • Ostre obustronne bóle w okolicy lędźwiowej (kolki) dają najczęściej: schorzenia odkręgosłupowe (dyskopatie, uszkodzenia kostne, zaburzenia mięśniowe) i ostre zapalenie kłębuszkowe nerek.
 • Ostre prawostronne bóle w podbrzuszu dają najczęściej: ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, kamień w końcowym odcinku moczowodu, ból w okresie owulacji, przepuklina pachwinowo-udowa, schorzenia jajowodu (stan zapalny, ciąża pozamaciczna), schorzenia jajnika (torbiele, skręt, pęknięcie, zapalenie), schorzenia końcowego odcinka jelita cienkiego (np. choroba Crohna, wgłobienie, zapalenie lub zatkanie uchyłka Meckela), pękający tętniak aorty brzusznej lub tętnic biodrowych).
 • Ostre lewostronne bóle w podbrzuszu dają najczęściej: kamień w końcowym odcinku moczowodu, ból w okresie owulacji, przepuklina pachwinowo-udowa, schorzenia jajowodu, schorzenia jajnika, uchyłkowatość okrężnicy esowatej, zapalenie uchyłków, pękający tętniak aorty brzusznej lub tętnic biodrowych.
 • Ostre bóle w środku podbrzusza dają najczęściej: ostre zatrzymanie moczu, ostre zapalenie pęcherza moczowego, ostre zapalenie gruczołu krokowego, ropień gruczołu krokowego, tamponada pęcherza moczowego (zatkanie od wewnątrz np. skrzepem krwi), pęknięcie pęcherza moczowego, schorzenia macicy.
 • Nie wiek, ale choroby pojawiające się z wiekiem są główną przyczyną zaburzeń wzwodu u mężczyzn (cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca, operacje).
 • Co trzeci mężczyzna w wieku 70 lat nie ma zaburzeń wzwodu - nie jest prawdą, że są one naturalnym i nieuniknionym następstwem procesu starzenia.
 • Zaledwie w 20% przypadków główną rolę w powstawaniu zaburzeń wzwodu odgrywają czynniki psychologiczne.
  Zaburzenia wzwodu można dziś skutecznie leczyć.
 • Zaburzenia wzwodu prowadzą do obniżenia poczucia własnej wartości, depresji oraz pogorszenia relacji partnerskich.

Odwiedziło nas 376553 osób

Copyright © Maciej Szwedowski
projekt ORNAVI strony www

Gabinet Urologiczny
dr n. med. Maciej Szwedowski
Opole, ul. 11-go Listopada 6 (wyspa Pasieka)

Godziny przyjęć:
Poniedziałki, środy i piątki od 15.30 do 17.30

Rejestracja telefoniczna: 77 454 57 37
(zaznaczyć: rejestracja do MACIEJA Szwedowskiego)